Okarynki

Co to jest okaryna?

Ludowy instrument muzyczny, rodzaj fletu
o jajowatym korpusie. Nazwa pochodzi
od włoskiego słowa occarina, oznaczającego gąskę.

W Stanach Zjedn­oczonych często nazywa się okarynę ze względu na kształt sweet potato – słodkim ziemniakiem.

Okaryny najczęściej wykonuje się z wypalonej gliny albo porcelany. Posiada otwory boczne (najczęściej 8), które zamykane palcami grającego kształtują wysokość dźwięku. Z boku instrumentu wystaje część przy-ustna, służąca do zadęcia, zbudowana jak we flecie prostym, na którym gramy w szkole.

Okaryny są wytwarzane w różnych wielkościach.

 

Czym są Okarynki w naszej szkole?

Od wielu lat działa Koło Muzyczne, a w jego ramach zespół wokalno-instrumentalny „Okarynki”. Jego założycielem, prowadzącym jest Dariusz Maros, nauczyciel muzyki, plastyki, nauk przyrodniczych i historii. Pasjonat muzyki, posiadający wykształcenie muzyczne, grający na kilku instrumentach.

Początki działalności to lata 90-te. Zawsze było dużo chętnych do grania i śpiewania. Każdy, kto miał talent muzyczny i zapał do pracy, mógł ćwiczyć pod fachowym okiem.

Jak to w zespołach szkolnych bywa, tak i w tym, że uczniowie wchodzący w jego skład ulegają ciągłej zmianie, gdy nadchodzi czas pożegnania z nauką w szkole podstawowej. W obecnym składzie Okarynki grają od trzech lat.

Zespół często występuje na uroczystościach szkolnych, bierze udział w przeglądach szkolnych zespołów artystycznych.

Mieliśmy okazję słuchać jego najnowszej piosenki napisanej specjalnie na III Konferencję o Prawach Dziecka w Szkole Podstawowej w Grali Dąbrowiźnie oraz kolędowania na Wigilii Czterech Pokoleń w Skórcu.

 

Skład zespołu:

Julia Strzalińska – śpiew, instrumenty perkusyjne,

Weronika Suszek – śpiew, instrumenty perkusyjne,

Kinga Tkaczyk – śpiew, gitara,

Iza Włodarczyk – śpiew, flet,

Mikołaj Kołodziejski – śpiew, instrumenty klawiszowe.