Co to jest okaryna?
Ludowy instrument muzyczny, rodzaj fletu
o jajowatym korpusie. Nazwa pochodzi
od włoskiego słowa occarina, oznaczającego gąskę.
W Stanach Zjednoczonych często nazywa się okarynę ze względu na kształt sweet potato – słodkim ziemniakiem.
Okaryny najczęściej wykonuje się z wypalonej gliny albo porcelany. Posiada otwory boczne (najczęściej 8), które zamykane palcami grającego kształtują wysokość dźwięku. Z boku instrumentu wystaje część przy-ustna, służąca do zadęcia, zbudowana jak we flecie prostym, na którym gramy w szkole.
Okaryny są wytwarzane w różnych wielkościach.
Czym są Okarynki w naszej szkole?
Od wielu lat działa Koło Muzyczne, a w jego ramach zespół wokalno-instrumentalny „Okarynki”. Jego założycielem, prowadzącym jest Dariusz Maros, nauczyciel muzyki, plastyki, nauk przyrodniczych i historii. Pasjonat muzyki, posiadający wykształcenie muzyczne, grający na kilku instrumentach.
Początki działalności to lata 90-te. Zawsze było dużo chętnych do grania i śpiewania. Każdy, kto miał talent muzyczny i zapał do pracy, mógł ćwiczyć pod fachowym okiem.
Jak to w zespołach szkolnych bywa, tak i w tym, że uczniowie wchodzący w jego skład ulegają ciągłej zmianie, gdy nadchodzi czas pożegnania z nauką w szkole podstawowej. W obecnym składzie Okarynki grają od trzech lat.
Zespół często występuje na uroczystościach szkolnych, bierze udział w przeglądach szkolnych zespołów artystycznych.
Mieliśmy okazję słuchać jego najnowszej piosenki napisanej specjalnie na III Konferencję o Prawach Dziecka w Szkole Podstawowej w Grali Dąbrowiźnie oraz kolędowania na Wigilii Czterech Pokoleń w Skórcu.
Skład zespołu:
Julia Strzalińska – śpiew, instrumenty perkusyjne,
Weronika Suszek – śpiew, instrumenty perkusyjne,
Kinga Tkaczyk – śpiew, gitara,
Iza Włodarczyk – śpiew, flet,
Mikołaj Kołodziejski – śpiew, instrumenty klawiszowe.