Archive for Styczeń, 2020

Dla Babci i Dziadka…

wtorek, 21 stycznia, 2020

                                                                        IMG_20200123_074427

Tradycją naszej szkoły stały się już coroczne spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka w klasach 0-III.  W tym roku  również przyjmowaliśmy zacnych gości dnia 21 stycznia. Babcie i dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dzieci poprzez wiersze, piosenki i taniec, mogły wyrazić swoją wdzięczność, miłość i szacunek. Spotkania zakończono słodkim poczęstunkiem. Wśród zgromadzonych panowała ciepła, rodzinna atmosfera.            Na twarzach zebranych gości można było dostrzec uśmiech, radość i łzy wzruszenia.

Klasa III

 

Klasa II

Grudniowi goście

środa, 8 stycznia, 2020

Miesiąc grudzień był gościnny w naszej szkole. Jednym z gości był dr Dariusz Mikułowski, którego zaprosiła p. Agnieszka Skorupko-Żebrowska. Pan dr pracuje w charakterze wykładowcy i koordynatora na Uniwersytecie Przyrodniczo- Humanistycznym w Instytucie Informatyki. Prowadzi takie przedmioty jak: platformy programowania, technologie programistyczne, aplikacje internetowe, tyfloinformatyka. Pisze także książki, artykuły na tematy, w ktorych jest ekspertem -czyli o informatyce, tyfloinformatyce. Poza tym lubi podróże, gra na gitarze, bałałajce, śpiewa; po prostu aktywnie spędza czas i uczestniczy w różnych formach życia społecznego. W 2013 r. otrzymał Złoty medal na wystawie INVENTO w Pradze za oprogramowanie „multimedialna Encyklopedia Geografii Europy dla Niewidomych”, dwa lata później otrzymał Srebrny medalna wystawie „inventions and technical innovations ITEX 2015” w Kuala Lumpur (Malezia) za projekt PlatMat., a w 2016 roku wraz z innymi twórcami projektu otrzymał nagrodę publiczności „Public Choice w konkursie „Tell Us Awards” w Paryżu za projekt PlatMat.. Jest też członkiem Zespołu Drewutnia, mężem, ojcem oraz osobą niewidomą.

Tego dnia uczniowie dowiedzieli sie, jak zachować się wobec osoby z dysfunkcją wzroku, czyli była to krótka lekcja savoir-vivre, mieli możliwość przejścia z białą laską,zobaczyli maszynę do pisania w systemie Braille’a i sami mogli napisać swoje imię, poza tym otrzymali alfabet Braille’a, oglądali książki napisane w tym języku( Harry Potter, Ewangelia wg Świętego Jana), poznali udogodnienia w mobilnych urzadzeniach, stworzone z myślą o nipełnosprawnych, oglądali miniaturowe budowle i przedmioty będące pamiątkami z podróży pana dr , zadawali pytania i z zainteresowaniem słuchali gościa. Na koniec wspólnie zaśpiewali kolędę i wysluchali  piosenkę w języku łemkowskim z płyty Zespołu Drewutnia.

Uczniowie klas IV, V, VI mieli możliwość udziału w ćwiczeniach mających na celu  zrozumienie doświadczenia osób niewidomych, rozwijanie zmysłu dotyku, kształtowanie empatii oraz refleksji wobec różnorodności społeczeństwa, a także przekonali się, że każdy może się uczyć, pracować, realizować swoje pasje. Dzisiejszy świat coraz bardziej potrzebuje empatii i tolerancji, a zrozumienie i zauważenie potrzeb innych oraz osobiste spotkanie z panem dr Dariuszem- to dla naszych uczniów ważna lekcja życia, która pozostanie w ich pamięci na długo.