Home » 2019 » Grudzień

Monthly Archives: Grudzień 2019

Hej kolęda, kolęda…

20 grudnia 2019 roku  odbył się w naszej szkole koncert kolęd i piosenek świątecznych. Wszyscy poczuliśmy odrobinę świątecznej magii. Uczniowie każdej klasy przygotowali wyjątkowy występ.                                                                                Gościliśmy na koncercie Panie z KGW w Dąbrówce-Stany.

Zwyczaje świąt Bożego Narodzenia

Biały obrus, opłatek, strojenie choinki a dawniej, jadanie kisielu owsianego, mycie się misce dotykając złotych lub srebrnych monet, smarowanie zębów czosnkiem. Z tymi i wieloma innymi zwyczajami świąt Bożego Narodzenia uczniowie klas 4 – 8 zapoznali nas w trakcie akademii świątecznej przeplatanej pięknymi kolędami i pastorałkami. Na koniec uroczystych wystąpień ksiądz proboszcz poproszony przez młodzież odczytał fragment Pisma Świętego mówiący o narodzeniu Pana Jezusa.

W uroczystościach wzięli również udział zaproszeni goście: wspomniany wcześniej ksiądz proboszcz Piotr Wojtyła, pani sekretarz gminy Anna Kamińska oraz przewodnicząca rady rodziców pani Marzena Klementowicz.

Rozstrzygnięcie konkursu „Kartka bożonarodzeniowa”

Wigilie klasowe

Tradycją w naszej szkole są wigilie klasowe organizowane przez poszczególne klasy i wychowawców. Tego dnia nauczyciele, jak i uczniowie spotykają się w swoich klasach, wspólnie łamiąc się opłatkiem i składając  życzenia, kolędując oraz spożywając razem słodkości.

 

W klasie III

W klasie II:

Krew nie straszna

Rany, krwotoki i urazy oraz pozycja bezpieczna na zajęciach Koła Pierwszej Pomocy.
Odważni uczestnicy, którzy nie boją się krwi z klasy VI. Koło prowadzi pani Urszula Napiórkowska.

Nie taki ze mnie mocarz – profilaktyka uzależnień.

5 grudnia uczniowie klas 7  i 8 mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniu promującym akcję “Stop dopalaczom”. W trakcie zajęć  edukacyjnych przekazane były uczniom informacje  dotyczące efektów działania dopalaczy i ich składu, zagrożeń jakie wiążą się z ich zażywaniem i sprzedażą. Celem tych zajęć było dostarczenie młodzieży rzetelnej wiedzy na temat konsekwencji używania nowych substancji psychoaktywnych należących do grupy tzw. Dopalaczy, pobudzenie do autorefleksji w obszarze indywidualnych decyzji dotyczących używania tego typu substancji oraz  jak pomóc rozwinąć umiejętności przyjmowania postawy asertywnej w sytuacji kontaktu z substancjami psychoaktywnymi. Uczniowie mieli okazję zobaczyć film, mogli zadawać pytania, pracowali w zespołach odpowiadając na problemowe pytania, takie jak: przyczyny brania dopalaczy, skutki używania dopalaczy, jak nie ulec namowie.

Dzień życzliwości

21 listopada po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka są: potrzeba szacunku, uprzejmość, serdeczność, uśmiech, dobre uczynki i niesienie bezinteresownej pomocy innym. Pani Renata Pliszka oraz Pani Agnieszka Skorupka-Żebrowska przygotowały gazetki szkolne na temat życzliwości, które powinny motywować do tego, by nasze życie stało się łatwiejsze i przyjemniejsze. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to: „Życzliwie, razem, blisko”. Udekorowane zostały drzwi każdej sali lekcyjnej, a uczniowie mieli możliwość napisać pozdrowienia i życzliwe słowa na kolorowych serduszkach, które potem wspólnie ułożyli w łańcuch życzliwości. Wszyscy chętnie włączyli się do zabawy, uczniowie z zainteresowaniem czytali Dekalog Życzliwości i zwroty życzliwości. Pokazaliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest abstrakcyjnym pojęciem, że pamiętamy, aby życzliwość była obecna codziennie – nie tylko od święta. Życzymy Wszystkim dużo optymizmu, serdecznego spojrzenia na drugiego człowieka, uśmiechu i radości.

 

Mikołajkowo na wycieczce

11 grudnia 2019 roku uczniowie klas I i III byli na wycieczce z okazji minionych mikołajek. Dwie godziny zabawy w sali, w której znajdowały się różnorodne przeszkody i miejsca do aktywności, minęły bardzo szybko. Potem obejrzeli film pt. „Śnieżna paczka”, o tym jak Mors planował przyśpieszyć globalne ocieplenie i stopić koło podbiegunowe, w czym próbowała mu przeszkodzić grupa niedoświadczonych bohaterów, na czele z polarnym lisem.  Wszyscy zadowoleni, nieco zmęczeni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Klasa I i III

Klasa II:

Znamy swoje prawa

Co roku na Konferencji dotyczącej Praw Dziecka w Grali-Dąbrowiźnie spotyka się wiele grup artystycznych by zaprezentować i przybliżyć widzom ten ważny temat. To już VI Konferencja!

Kilka praw dotyczących dzieci ujął w swym przedstawieniu pt. „Wiedzę mam, prawa dziecka znam” nasz szkolny teatr Fantazja pod kierunkiem pani Moniki Poślady i przy pomocy pani Agnieszki Skorupko – Żebrowskiej. Ukazane zostały w spektaklu prawa: do zabawy, nauki, rozwijania zainteresowań i talentów, świadczeń medycznych, miłości rodzicielskiej. Przedstawione sceny przy doborze odpowiednich utworów muzycznych, spowodowały chwile zastanowienia i refleksji nad podjętym tematem. Poczęstunek umilił pobyt, a wymienione doświadczenia między grupami artystycznymi skłoniły do przemyśleń oraz dalszej twórczej pracy.

Teatr Fantazja zaprezentował również ten sam spektakl widzom naszej szkoły.

Narodowe czytanie