Archive for Marzec, 2017

Pierwszy Dzień wiosny 2017r.

wtorek, 21 marca, 2017

21 marca świętujemy Pierwszy Dzień Wiosny z tej okazji każdy, kto mógł włożył strój w kolorze zielonym.

Dla klas IV – VI był to dzień bardzo aktywny i pełen emocji.

Zaczęliśmy od tradycyjnego pożegnania zimy „paleniem Marzanny”, później odbyły się zawody międzyklasowe, w których odbyła się ostra rywalizacja:

  1. Strój Pani/Pana Wiosny
  2. Wiosenny Quiz
  3. Kalambury

    Zawody uatrakcyjniły wstępy wokalne klas piątej i szóstej,

    w myśl zasady: śpiewać każdy może… wszyscy uczniowie możliwość włączyć się do wspólnego śpiewu, a same zawody zakończyły się… zwycięstwem klasy czwartej.

    Gratulujemy!

Konkurs historyczno-plastyczny regionu siedleckiego rozstrzygnięty !!!

wtorek, 21 marca, 2017

 

W konkursie plastycznym wzięła udział klasa II. I znów laury…

Temat przewodni to : „Powstanie styczniowe przykładem patriotycznej postawy Polaków”. Wyróżnienie w tym konkursie zdobył Gabriel Kępkowicz uczeń klasy II. W swojej pracy ukazał walczących na koniach powstańców nocą.

To kolejny sukces Gabrysia!

Rozdanie dyplomów i nagród rzeczowych odbyło się w Węgrowskim Ośrodku kultury na Sesji Rady

Miasta. Organizatorem konkursu było Gimnazjum im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie,

Stowarzyszenie Edukacyjne „Nauka-Rozwój” oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Węgrowie.

Rodzice chłopca uczestniczyli w tym spotkaniu i otrzymali gratulacje.

Życzymy dalszych sukcesów !

Wycieczka do Siedlec

poniedziałek, 20 marca, 2017

Rekrutacja

środa, 15 marca, 2017

OGŁOSZENIE

Na podstawie :

Zarządzenia nr. 15/17 WÓJTA GMINY SKÓRZEC z dnia 03 marca 2017 r. w sprawie określenia terminów przeprowadzania postepowania rekrutacyjnego i postepowania uzupełniającego , w tym terminów składania dokumentów do publicznych przedszkoli , oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Gminą Skórzec

Zarządzenia nr. 16/17 WÓJTA GMINY SKÓRZEC z dnia 03 marca 2017 r. w sprawie określenia terminów przeprowadzania postepowania rekrutacyjnego i postepowania uzupełniającego , w tym terminów składania dokumentów do klas I w publicznych szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Skórzec

Ogłaszam rozpoczęcie rekrutacji – złożenie wniosku o przyjęcie uczniów do

klasy I rocznik 2010 , oddziału przedszkolnego rocznik 2011

Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Stany

do dnia 31 marca 2017 r.

Benon Kukla – dyrektor szkoły

Wnioski do odbioru w sekretariacie szkoły , na stronie internetowej szkoły -szpstany.pl

Kobiety, kobietki, dziewczyny…

poniedziałek, 13 marca, 2017

Dzisiaj jest święto mamy i pani, która nas uczy,
Basi i Ani, Krysi, co złoty splata warkoczyk,
co ma niebieskie jak Wisła oczy.

Dzisiaj jest święto wszystkich dziewczynek,
Małgoś, Balbinek i Katarzynek,
w Gdańsku, skąd płynie się do Afryki,
w Toruniu, gdzie są pyszne pierniki,
w Warszawie, w której śpiewa Syrena,
w Krakowie, w którym smoka już nie ma…

Dzisiaj jest święto wszystkich dziewczynek,
Śląskich Barbórek i Karolinek,
góralskich Jaguś, Maryś i Hanek,
którym podzwania dzwonek u sanek,
niechaj się cieszą tak jak co roku,
to dla nich wyjrzał spod śniegu krokus.

 

Bliskie a mało znane

Co dać dziewczynie na Dzień Kobiet? Nasi mali dżentelmeni wyruszyli wraz z małymi damami w podróż – po własnej gminie, a dokładnie do samego jej serca czyli Skórca. Było ciekawie i z dobrym smakiem…

Wyruszyliśmy komunikacją publiczną. Dzieci same kupowały bilety (wielkie uznanie dla pana kierowcy, który cierpliwie obsługiwał każdego małego pasażera). Następnie nasi chłopcy obdarowali kwiatami wszystkie pasażerki autobusu.

Cmentarz to pierwszy punkt wycieczki. Przy grobach bliskich był czas na zadumę i modlitwę, okazanie szacunku osobom, które od nas odeszły, przypomnienie jak ważne jest zachowanie o nich pamięci. Hołd oddaliśmy również pochowanym tutaj żołnierzom, powstańcom i księżom. Jeden z odwiedzających cmentarz panów opowiedział nam o zabytkowym pomniku własnej rodziny oraz o grobie rodziny Kotuń zamordowanej zaraz po wojnie.

Piekarnia była idealną przystanią po cmentarzu. Zmarznięci mieliśmy możliwość ogrzania się, a przy okazji poznania ciekawego zawodu piekarza. Piekarnia „Baldwin” ma w ofercie szeroką gamę smacznego pieczywa. Jak wyglądają wszystkie etapy wypieku bułek i chlebów pokazał nam jeden z właścicieli – Cezary Jastrzębski. Oprowadzał nas po całej piekarni i opowiadał o maszynach, dzieżach, produktach tam się znajdujących. Przez cały czas towarzyszył nam aromat świeżutkich wypieków, który sprawił że niejednemu kiszki zagrały marsza. Pan Cezary na pożegnanie poczęstował nas świeżutkimi, pysznymi pączkami.

Następnie zwiedziliśmy Urząd Pocztowy. Dzieci miały okazję zobaczyć jak od zaplecza wygląda praca „na poczcie”. Ten ciekawy zawód przedstawiła nam sama pani naczelnik. Oprowadziła nas i powiedziała o swojej pracy i o tym, jakie sprawy możemy na co dzień tam zrealizować.

Kościół parafialny – znany czy nieznany? Z pokolenia na pokolenie opowiada się legendę o tym jak miał on być wybudowany w Dąbrówce Stanach, ale konie wiozące materiały do budowy stanęły w Skórcu, na wzniesieniu i nie chciały dalej iść. To odczytano jako znak…i wybudowano świątynię. Tam wyruszyliśmy prosto z poczty, by spotkać się z księdzem Tadeuszem Mierzwińskim MIC – czyli marianinem, który opowiedział nam tę i inne historie parafii. W ciekawy sposób mówił też o zgromadzeniu i jego założycielu – św. Stanisławie Papczyńskim. Oprowadził nas po kościele, opowiedział o obrazach i obiektach tam się znajdujących, np. obrazie ze świętą Olimpią, która po chrzcie świętym odzyskała wzrok i o cudownym Krucyfiksie, przywiezionym z domowej kaplicy Wojciecha Cieszkowskiego z Ozorowa.

Kolejnym, ostatnim zaplanowanym punktem zwiedzania ziemi skórzeckiej była pizzeria. Na miejscu okazało się, że nie tylko będziemy konsumować ale i komponować pizzę! Właściciel, Krzysztof Prokurat, opowiadał o swoim fachu i podrzucał ciasto jak rodowity Włoch. Dzieci natomiast układały składniki na cieście, a następnie miały okazję zobaczenia pieca, w którym piecze się pizzę. Po upieczeniu uczta. Ciepłe danie szybko zniknęło z talerza nawet tych, którzy do tej pory nigdy pizzy nie jedli.

Mimo wcześniejszych deszczowych prognoz pogody świeciło piękne słońce, które zachęciło wszystkich do powrotu spacerkiem.