Archive for Wrzesień, 2016

Dzień Chłopaka

piątek, 30 września, 2016

W chłopięcym już to stwierdzisz wieku,
Że świat wciąż robi Ci na przekór.
Na drodze życia już od razu
Znaki zakazu:

Nie wolno piłką rzucać w okno!
Nie wolno kąpać się, bo mokro!
Nie wolno kłamać w życie wiośnie!
Nie wolno kląć, aż się dorośnie!

Nie wolno biegać ani bić,
Bo wciąż Ci mówią wstydź się, wstydź!

Gdy w wiek męski zdołasz zmienić
Tę młodość szkolną i mozolną,
Wolno Ci się będzie ożenić

I znów Ci nic nie będzie wolno!

Z okazji Waszego Święta – my, dziewczyny, życzymy każdemu mężczyźnie i chłopcu:

– Dziewczyny – tylko tej najfajniejszej,
Ciastek – tylko tych najsłodszych
Samochodów – tylko tych najszybszych
Zabaw – tylko najweselszych
Przygód – tylko najciekawszych
… i butów – takich, co najlżejsze, w których wszędzie mógłbyś dotrzeć!

A oto i Ci dla, których te życzenia:

Do sadu na jabłka

czwartek, 29 września, 2016

Jak wygląda sad jesienią?

Sezon na jabłka w pełni, więc z wielką ochotą wybraliśmy się na wycieczkę do sadu Państwa Rosińskich, położonego o kilka metrów od naszej szkoły, gzdie zobaczyliśmy jak wygląda produkcja sadownicza.

 

W ramach programu „Owoce i warzywa w szkole”, dnia 29. września,  uczniowie klasy II wyruszyli zobaczyć jak wygląda sad jesienią. Zadziwieni patrzyli na drzewa pełne rumianych jabłek. Dowiedzieli się jakie prace wykonuje się w tym sadzie przez cały rok. Wszyscy byli zainteresowani opowieścią o tym, jak pielęgnuje się drzewa oraz kiedy i w jaki sposób dokonuje się zbioru owoców, jak odróżnić zdrowe jabłka od chorych i jak wybierać te najwyższej jakości podczas zakupów. Dowiedzieli się również w jaki sposób przechowuje się je w okresie zimowym, zwiedzały chłodnię. Nie tylko słuchali z zainteresowaniem, ale też zadawali pytania, na które odpowiedzi udzielił im właściciel sadu oraz pani pracująca już od dziesięciu lat  przy zbiorach.

DSCF2472[1]

Na zakończenie wycieczki na uczniów czekała smakowita niespodzianka: wszyscy poczęstowani pysznymi jabłkami prosto z sadu. Takie smakują najbardziej!!!

Wycieczka wszystkim bardzo podobała się. Dzieci zdobyły wiele cennych informacji. Mamy nadzieję, że również przekonała ich do codziennego spożywania owoców. Wszak jabłko to bomba witaminowa! Nieuszkodzone zawiera witaminę C oraz wiele innych witamin.

Dzień chłopaka w siodle

środa, 28 września, 2016

Do Dnia Chłopaka jeszcze kilka dni, ale uczniowie klasy drugiej już uczcili swoje święto z wielką pompą, 23.09.2016r. kilka dni wcześniej w stadninie „Zielony Raj” w Siedlcach.

Już z samego rana pod naszą szkołę podjechał bus. Pierwszym punktem bogatego programu były opowieści właściciela stadniny, pana Zdzisława, o koniach, ich zwyczajach i charakterze. W tym czasie pani Monika Poślada szykowała niespodziankę dla chłopców – tort przygotowany przez jednego, bardzo tajemniczego chłopaka.

Po słodkościach, odśpiewaniu „Sto lat!”, było moc różnych atrakcji: poszukiwanie skarbu piratów z wykrywaczem metalu, gra na orientację w terenie z mapą. Wśród zadań ukrytych w lesie były: układanie końskich puzzli, rozwiązywanie zadań matematycznych, układanie konia z szyszek, dokańczanie opowiadań, zadanie ekologiczne i wiele innych nie najłatwiejszych. W łamigłówkach z pomocą ruszali przewodnicy, panowie: Mikołaj i Łukasz. Pani Agnieszka Kulik każdy krok zmagań uwieczniała na zdjęciach. (zapraszamy do galerii naszej szkoły). Po powrocie do stadniny dzieci strzelały z łuku. Jednak największą atrakcją było przejażdżka w siodle na Pujolku, którą poprowadziła pani Ewa, doświadczona hipoterapeutka, która nie tylko przekonała nawet tych opornych, że warto spróbować, ale sprawiła, że później nie chcieli nawet zejść z konia.

DSCF2353

Po upojnych zabawach upiekliśmy w ognisku kiełbaski, które nadzwyczajnie smakowały, że nawet klasowym niejadkom uszy trzęsły się przy pałaszowaniu. Nikomu nie przeszkadzało, że w trakcie zaczęło mżyć, jakby ksiądz kropidłem pokropił.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nazwa „Zielony Raj” jest odzwierciedleniem panującej tam serdecznej atmosfery. Zmęczeni i zadowoleni z wycieczki wróciliśmy do szkoły o przewidzianej porze. Pogoda była mimo wszystko wspaniała, humory także, a konie fantastyczne.

Kino w naszej szkole

środa, 28 września, 2016

26 września 2016 po raz kolejny gościliśmy kino objazdowe. Około godziny ósmej zebraliśmy się na korytarzu, na którym ustawione były już ławki i stał ogromny ekran. Wszyscy podekscytowani czekali na film „Zwierzogród”.

Film był bardzo ciekawy i z pewnością zainteresował każdego. Nic dziwnego, przecież  to kolejne niezwykłe dzieło Walt Disney Pictures, który zabiera widzów do niezwykłego świata…

Z zapartym tchem oglądaliśmy historię ambitnej policjantki Judy Hops, która przybyła do Zwierzogrodu i szybko przekonała się, że jako pierwszy królik zatrudniony w miejscowej policji, nie będzie miała łatwego życia.

Zwierzogród to film, który nie tylko śmieszy. Przede wszystkim przypomina, że należy zwalczać stereotypy i walczyć z wszystkimi uprzedzeniami.

Po ok. 2 godzinach seans zakończył się, a wszyscy z uśmiechem na twarzy udali się na lekcje.

Jak się później okazało prawie wszystkim najbardziej podobał się koniec filmu… ale nie zdradzimy dlaczego. Możemy jedynie powiedzieć, że zawsze należy gonić za marzeniami, nawet jeśli wydawałyby się niemożliwe do spełnienia.

Warsztaty genealogiczne

czwartek, 22 września, 2016

Teraz wszystko jasne, kto jest po kądzieli, a kto po mieczu. Wyjaśniła nam to pani Beata Troć, pracownik Archiwum Państwowego w Siedlcach.

Pani Beata poprowadziła Warsztaty młodego genealoga 21 września 2016 roku. Najpierw opowiedziała o Archiwum Państwowym: czym ono się zajmuje, co możemy tam znaleźć. Później rozmawialiśmy o genealogii, naszych pradziadkach, protoplastach i innych rodzinnych sprawach.

To zaskakujące jak wiele ważnych dla historii przedmiotów mamy w swoich domach! Bo nawet modlitewnik prababci jest nie tylko zwykłym starociem, ale antykiem rodzinnym.

Na koniec pani Beata opowiedziała o różnych rodzajach drzew genealogicznych. Pokazała też opublikowane w kalendarzu różne sposoby ukazywania historii rodziny. Prace naszych uczniów też tam były (Adama Anusiewicza, Aleksandry Adamek i Roksany Prokurat, Weroniki Niedziałek, Karoliny Całki, Dominiki Magdziak). To były piękne drzewa genealogiczne, które w ubiegłym roku wygrały konkurs plastyczny pod hasłem „Drzewo genealogiczne mojej rodziny”. Na tym nie koniec, bo praca Weroniki Niedziałek będzie dodatkowo opublikowana w katalogu „ Drzewo genealogiczne mojej rodziny”, którą wyda Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych!

Obraz_039[1]

Oprócz rozmowy układaliśmy na warsztatach z panią Beatą puzzle i rozwiązywaliśmy krzyżówkę sprawdzającą naszą nabytą wiedzę.

Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

poniedziałek, 19 września, 2016

List Rzecznika Praw Dziecka z okazji Światowego Dnia Orderu Uśmiechu

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

poniedziałek, 19 września, 2016

List Rzecznika Praw Dziecka z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka 2016

Sprzątanie Świata

piątek, 16 września, 2016

 

Sprzątanie Świata = Razem możemy więcej

 

Corocznie gmina Skórzec inspiruje mieszkańców, a w szczególności młodzież i dzieci do czynienia swojego otoczenia czystszym i zdrowszym.  W akcji „ Sprzątanie Świata – Polska”, która odbywa się w trzeci weekend września, tradycyjnie wzięła udział Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Stanach.

Uczniowie klas starszych IV-VI, 16 września, uzbrojeni w worki i rękawiczki, które dostali właśnie w urzędzie gminy, wyruszyli w teren.  To była praktyczna lekcja przyrody. Jej celem jest promowanie porządku, nieśmiecenia, segregowania odpadów, recyklingu i inicjowanie działań, mających zmniejszyć nasze negatywne działania skierowane na środowisko.

– Nasi uczniowie bardzo aktywnie wpisali się w promowanie idei. Mieli za zadanie sprzątanie drogi ze Stanów do Kłódzia. Akcja przebiegała sprawnie, a przy drodze bardzo szybko pojawiły się ogromne worki pełne posegregowanych śmieci. – Powiedział dyrektor szkoły, Benon Kukla.

– Moja klasa sprzątała las. Trafiliśmy do na dzikie śmietnisko. To zaskakujące, co tam było! Dosłownie wszystko. Były worki z płytkami, tak jakby ktoś robił remont. Były nawet buty, które dosłownie wrosły w ziemię i nawet rosła w nich trawa. I maleńkie buciki dziecka. I dużo puszek i butelek. Tam było dosłownie wszystko… – opowiadała Ania Magdziak uczennica klasy VI. – Zapełniliśmy wszystkie worki, które dostaliśmy, a i tak mnóstwo śmieci zostało.

„Sprzątanie świata – Polska” to tylko część międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. W 1989 roku zapoczątkował go biznesmen i żeglarza Ina Kiernana. Uczestniczy w nim około czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia, która w ten sposób definiuje czym jest ekologia: „Dla mnie ekologia ma bardzo osobisty, ludzki wymiar. Jest to sprawa powietrza, którym oddycham ja i moja rodzina (i nie tylko moja!); parku do którego chodzimy na spacer; wody, którą pijemy. To sprawa życia każdego z nas.”

Otwarcie biblioteki szkolnej

poniedziałek, 12 września, 2016

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

 

W tym roku szkolnym doradcą i wsparciem dla naszych czytelników w bibliotece jest pani Agnieszka Rymuza. Od samego rana zapraszała wszystkich czytelników na spotkanie.

Najmłodsze dzieci dowiedziały się jakie zasady panują w bibliotece szkolnej. Starszym natomiast pani Agnieszka przypomniała w jaki sposób korzystać ze zbiorów bibliotecznych. Doradzała, które książki warto przeczytać.

Głównym celem spotkania bibliotecznego było kształtowanie u dzieci nawyku czytania książek. Na zakończenie wszyscy uczniowie dostali zaproszenie do regularnego korzystania z biblioteki szkolnej.

Warto tym bardziej, że co miesiąc pani bibliotekarka będzie sprawdzała aktywność czytelniczą, czyli która z klas przeczyta najwięcej książek. Wyniki co miesiąc będą prezentowane na tablicy informacyjnej i na naszej stornie. A uczeń, który wykaże się największym zamiłowaniem do czytania i wypożyczania książek zasłuży na tytuł „Mistrza czytelnictwa” i atrakcyjne nagrody…

 

WARTO CZYTAĆ!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

czwartek, 1 września, 2016

Oj dzwonku, dzwonku….
Dzwoneczku szkolny!
Jesteś przekorny,
Jesteś swawolny!
Czasem ratujesz,
A czasem gubisz…
No, i zabawie
Przeszkodzić lubisz.

Stefania Szuchowa

O DZWONKU SZKOLNYM

 

Pierwszy dzwonek już zadzwonił, dając znać, że pora zacząć nowy rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 Msza Święta w Kościele Parafialnym w Skórcu.

W Szkole Podstawowej w Dąbrówce Stanach znów gwar i radosna atmosfera. Wszyscy cieszymy się z rozpoczęcia roku szkolnego. Miło zobaczyć znajome twarze po dwóch miesiącach rozłąki. Dziś o nauce nikt nie myśli. Może trochę o nowych zeszytach i plecakach, ale nie o nauce. Dziś jest święto radości, że jest się uczniem.

Pan dyrektor, Benon Kukla powitał wszystkich serdecznie. Szczególnie uczniów klasy zerowej, która w tym roku jest najliczniejszą w szkole. Następnie poinformował wszystkich, że szkoła wzbogaciła się nie tylko o nowych uczniów, ale i nauczycieli. Do grona nauczycielskiego dołączyły panie: Izabela Sadokierska – katechetka i Agnieszka Satyła – nauczyciel wspomagający.

Następnie uczniowie udali się wraz z rodzicami do swoich sal lekcyjnych, gdzie wychowawcy zapoznali ich z tegorocznym planem lekcji.

Składamy wszystkim, którzy rozpoczęli ten rok szkolny: uczniom i ich rodzicom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia wytrwałośc, zapału i sukcesów.

Niech ten rok szkolny będzie wyjątkowy!